Galeria - Nowy Sącz - "Święto Dzieci Gór"

 


XIV Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" 

Nowy Sącz 24 - 31 lipca 2006 r.

 ___________________________________________________________________________________________________________

Otwarcie Festiwalu

Wszystkie zespoły przeszły bajecznie kolorowym korowodem od hali sportowej przez ulice miasta, zatrzymując się po drodze, tańcząc i śpiewając.  Słychać było naokoło muzykę narodów z różnych stron świata; z Indii, Turcji, Belgii, Węgier, Słowacji, Kanady, Polski.

Mieszkańcy wyszli na ulice, by powitać małych gości. Na rynku czekało wielu sądeczan, by wspólnie rozpocząć Festiwal "Święto Dzieci Gór". 

Belgia - Jan Pirrewit Schoten

Północ Belgii zamieszkuje ok. 7 mln Flamandów. Mówią południowym wariantem języka holenderskiego (niderlandzkiego) którzy sami nazywają językiem flamandzkim. Mieszkańcy tego regionu są niezwykle przywiązani do tradycji. W miastach jest mnóstwo bractw, klubów i organizacji, tradycją i pochodzeniem swym sięgających średniowiecza. W święta organizowane są liczne jarmarku i pochody karnawałowe. Repertuar bazuje na autentycznych flamandzkich pieśniach i muzyce. Jego zasadniczym przesłaniem jest odtworzenie atmosfery zabaw i zwyczajów sprzed 100 lat. Na tym założeniu opierają się układy choreograficzne i taneczne w wykonaniu tancerzy ubranych w stroje z początku XX wieku.

Indie - Zanzaree

Indie są krajem charakteryzującym się niezwykłym bogactwem etnicznym, religijnym i kulturowym. Region Gujarat może się poszczycić ogromną liczbą festiwali folklorystycznych, spośród których najbardziej znany jest festiwal Navratril, podczas którego tancerze nieustannie przez 9 dni i 9 nocy wykonują taniec garba, poświęcony bogini Maa Amba, w którym dziewczęta dźwigają na głowach ozdoby symbolizujące świątynię bogini. W Nowym Sączu zespół zaprezentuje tańce różnych regionów Indii.

Kanada - zespół polonijny Biały Orzeł

Polska - Małe Lachy

Lachy sądeckie to jedna z ciekawszych grup etnograficznych Polski południowej.  Usadowieni między Krakowiakami, Góralami i Podgórzanami wyróżniają się spośród nich strojem, tańcem, muzyką, gwarą. Zespół Małe Lachy działa w Nowym Sączu od 1968 roku i jest częścią Regionalnego Zespołu Lachy, który w 2006 roku obchodzi jubileusz 50 – lecia pracy artystycznej. Patronat nad zespołem sprawuje Towarzystwo Przyjaciół Regionalnego Zespołu Lachy. Mali tancerze prezentują folklor taneczny, gry i zabawy oraz zwyczaje swojego regionu. Zespół trzykrotnie pełnił rolę gospodarza Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. W tym roku publiczności zaprezentował program zatytułowany Majówka, złożony z zabaw i tańców; warszawianki, ciętej polki, szuroka.

Polska - Mali Mogilanie

Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach od 2002 roku. Prezentuje folklor dziecięcy ziemi krakowskiej. Program przygotowany na festiwal nosi tytuł „Pod Maciejowi wierzbą”. Zabawą, śpiewem, tańcem, i strojami mali artyści będą starali się stworzyć klimat podkrakowskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Będą haftowane gorsety, tybetowe spódnice, magierki i rogatywki z pawimi piórami. Nie zabraknie poleczek, oberków, chodzonego, no i oczywiście ognistego krakowiaka z hołubcami. Skrzypce poddadzą melodię, trąbka odpowie, a klarnet dopełni całości krakowskich melodii…

Turcja - Denizli

Zespół przyjechał z tureckiej Anatolii, jednej z najprężniej rozwijających się prowincji basenu Morza Egejskiego. Prezentuje tańce swojego regionu, które wyrażają najważniejsze ludzkie uczucia i emocje; przyjaźń, miłość, entuzjazm, odwagę. Prezentacjom scenicznym zespołu towarzyszy muzyka grana na instrumentach o egzotycznych nazwach. Zespół prezentuje się na scenie w pięknych, ręcznie zdobionych strojach.

Węgry - Pantlika

Polska - Pilsko

W Beskidzie Żywieckim kultura ludowa ma bogate i różnorodne tradycje. Mimo wielu postępujących i nieuniknionych zmian, tradycje te w znacznym stopniu przetrwały, co więcej – z coraz większym pietyzmem są kultywowane. Doroczne zwyczaje i obrzędy, pieśni i tańce Podbeskidzia, a zwłaszcza folklor górali – śląskich i żywieckich – kultywują liczne zespoły regionalne, wśród których również zespół Pilsko.

Polska - Trybskie Dzieci

Na południe od jeziora Czorsztyńsko – Niedzickiego w północno wschodniej części Pogórza Spisko Gubałowksiego leży Trybsz. Kiedyś jedna ze spiskich wiosek tzw. klucza dunajeckiego, obecnie żywy ośrodek kultury ludowej i skupisko gospodarstw agroturystycznych. Z tej malowniczej miejscowości przyjechał na festiwal zespół Trybskie Dzieci. 

Został on założony jesienią 2000 roku. Na Święcie Dzieci Gór zaprezentuje program Pt. „Przepowiadanie pogody”. Złożą się na niego pieśni, przyśpiewki oraz zabawy; wyścigi rabów, nabijani klińca, ścinanie Bucków, ciągnięcie kocurów, wyścigi furików, rucanie syskami. Wykonają także kilka tańców, oraz piękną gwarą Trylską opowiedzą, w jaki sposób można było odczytywać pogodę na najbliższe dni oraz ukażą, jak trudne było życie dziecka wiejskiego.

Polska - Ziemia Cieszyńska

Śląsk Cieszyński znajduje się w granicach dawnego Księstwa Cieszyńskiego. Jest to najbardziej na południe wysunięta część Śląska, położona u zbiegu Bramy Morawskiej, Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego i Kotliny Oświęcimskiej. Specyficzny jest tutejszy folklor. W uroczych podgórskich wioskach stoją tradycyjne chaty Ślązaków z dachami pokrytymi gontem, a tu i tam można wstąpić do drewnianych kościółków, w których modlili się jeszcze nasi przodkowie…

Słowacja - Maguracik

Zespół, który powstał w 1975 roku, przyjechał na festiwal z Kieżmarku. To malownicze miasto słowackiego Spisza, położone u stóp  Wysokich Tatr, charakteryzuje się wielonarodowościową atmosferą, w skład lokalnej społeczności wchodzą bowiem zarówno Słowacy, jak i Romowie, Czesi, Polacy, Węgrzy, Rusini i Ukraińcy. Zespół wielokrotnie zdobywał laury na najważniejszych słowackich festiwalach folklorystycznych: w Preszowie, Bratysławie i Luhacovicach. Występował również na festiwalach w Wychodnej i czerwonym Klasztorze. Zagraniczne podróże zespołu obejmują koncerty w Polsce, Jugosławii, Niemczech, Czechach, Austrii, Bułgarii, we Włoszech, Francji. Na Święcie Dzieci Gór grupa zaprezentowała zabawy, zwyczaje, tańce i pieśni z regionu Górnego Spisza.

Zakończenie

Dyrektor festiwalu Pan Antoni Malczak. A to wspaniały Józek Broda - prowadzący koncerty.

Na scenę wyszły wszystkie zespoły. Przybyło wielu zaproszonych gości.

Fotoreporterzy wykorzystywali nawet obie ręce, aby uchwycić ostatnie chwile.  W tym dniu wszyscy tańczyli wspólnie.

Ale to nie było wcale takie łatwe zatańczyć po turecku, po indyjsku czy polskiego zbója.

Każdy zespół otrzymał pamiątkowe wspólne zdjęcie, owieczkę i anioła stróża. Zapanowała radość, miłość i przyjaźń.

Do zobaczenia za rok !

Informacje o zespołach wykorzystano z Sądeckiej Kurendy Kulturalnej wydanej przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, www.mcksokol.pl