Galeria - Iwonicz Zdrój

 

 

Iwonicz Zdrój - jesień 2010

Należy do najstarszych polskich uzdrowisk wymienianych już w XVI w. 

Za twórcę iwonickiego uzdrowiska uważa się jednak Karola Załuskiego, który w 1837 r. przystąpił do jego odbudowy. Centrum uzdrowiska posiada dobrze zachowany układ przestrzenny oraz stosunkowo jednolity stylistycznie zespół drewnianej zabudowy  

o wyjątkowej wartości zabytkowej. Architektura stanowi swoistą syntezę stylu szwajcarskiego z późnoklasycystycznym  nurtem rodzimej architektury polskiej. 

 ___________________________________________________________________________________________________________

Jesień w Iwoniczu

Już jesień Centrum Iwonicza Restauracja
Wieża zegarowa Muszla koncertowa Pawilon nad Źródłami - wzniesiony w 1837r. nad źródłami Amelii i Karola, w kształcie ośmiobocznej altany z charakterystycznymi kolumnami na wysokich postumentach. 
Obecny murowany budynek pochodzi z początków XX w.  zastąpił wcześniejszy, drewniany kiosk z podcieniami. Statua Matki Bożej Przedziwnej z 1891 r. - miejsce kultu mieszkańców i kuracjuszy. Pijalnia Wód Mineralnych ("Łazienki Borowinowe") powstała z inicjatywy Załuskich w 1837 roku. Pierwotnie odbywały się tu kąpiele borowinowe. Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w 1922 r. i w latach 80 - tych XX w. Mieści się tu m.in. stylowa pijalnia iwonickich wód mineralnych, galeria na piętrze oraz malowniczy deptak w podcieniach.
Stary Pałac Fontanna
Kościół parafialny pw. Św. Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych wzniesiony w 1895 r. z fundacji rodziny Załuskich wg projektu architekta austriackiego Favorgera w konstrukcji szkieletowej, typowej dla realizacji zachodnioeuropejskich. Wyjątkowy charakter nadaje wnętrzu odsłonięta, dekoracyjnie ukształtowana więźba dachowa. Świątynia stanowi wyjątkowy przykład drewnianego kościoła zdrojowego o cechach neogotyckich na terenie woj. podkarpackiego.
Obecny kościół parafialny Droga Krzyżowa przez las Poranek
Sanatorium Wisła Sanatorium Sanvit Sanatorium Klimat
Sanatorium Excelsior Góra Borowinowa
Biały Orzeł - powstał w 1912 r. i nawiązywał w swej formie do stylu szwajcarskiego. Cechą wyróżniającą willę są liczne balkony umieszczone w fasadzie frontowej, nadające budynkowi charakter lekkości. Bulgotka - źródło bulgoczącej wody. Pamięci Karola Hr. Załuskiego Fundatora Zakładu Zdrojowego w Iwoniczu.
Jesienna buczyna A to ja